Na kolekcję składa się zbiór wywiadów swobodnych z 2004 i 2005 r. z „elitą wpływu” sześciu powiatów ziemskich: dzierżoniowskiego, kartuskiego, limanowskiego, łukowskiego, ostrowieckiego i tczewskiego. Zarchiwizowanych zostało 95 transkrypcji wywiadów, które stanowią znaczącą część ze 139 przeprowadzonych w 2004 i 2005 rozmów badawczych (por. Wasilewski 2006: 23).
Wywiady zostały zrealizowane w ramach projektu badawczego nr 2H02E04525 „Instytucje pośredniczące między elitami a masami jako czynnik konsolidacji polskiej demokracji w okresie wejścia do Unii Europejskiej”, finansowanego ze środków Komitetu Badań Naukowych, prowadzonego w latach 2003-2006.
Głównym celem badań było zastosowanie teorii elit i teorii demokracji do politycznego i obywatelskiego życia powiatu: „Dążymy do pokazania roli elit średniego szczebla (powiatowych), jako ważnej z teoretycznego punktu widzenia instytucji pośredniczącej między państwem i jego elitą centralną (narodową) a obywatelami” (Wasilewski 2006: 10). Zadaniem zespołu badawczego było opisanie tego fragmentu społeczeństwa politycznego, który pośredniczy między elitą a masami, ponadto na podstawie analizy średniego szczebla zamierzano „formułować wnioski o całym systemie sprawowania władzy w Polsce” (Wasilewski 2006: 19). Analizowano wypowiedzi reprezentantów trzech wyszczególnionych typów instytucji (subelit): samorząd lokalny (radni powiatowi, gminni, wójtowie, burmistrzowie), partie polityczne oraz inne instytucje obywatelskie działające w sferze polityki (m.in. stowarzyszenia, grupy interesów, lokalne media).
Pytania badawcze zostały uporządkowane w 4 grupy i szczegółowo zaprezentowane w bazowej publikacji (por. Wasilewski 2006: 20-22).
Wywiady zorganizowane są wokół powtarzalnych wątków tematycznych, najważniejsze z nich dotyczą obszarów:
1) politycznej biografii rozmówcy – jego politycznego „dziedzictwa”, tj. dociekań na temat zaangażowania politycznego rodziców, kwestii reprezentacji politycznej w społeczności lokalnej,
2) konfliktów na powiatowej scenie politycznej,
3) partii funkcjonujących na terenie powiatu, ich roli, znaczenia dla lokalnej polityki,
4) struktury formalnych i nieformalnych grup sprawujących władzę w powiecie,
5) relacji województwo – powiat – gmina, pozycji powiatu w ramach struktury samorządowej,
6) politycznego przywództwa, autorytetów społecznych,
7) aktywności społeczno-politycznej mieszkańców powiatu, ich zainteresowania sprawami publicznymi.
W procesie przygotowania zbioru do archiwizacji dokonano niezbędnych zabiegów anonimizacyjnych. Zachowane zostały pierwotnie nadane przez właściciela kolekcji sygnatury wywiadów, porządkujące je w sześć podzbiorów. W przypadku jednego wywiadu, któremu właściciel nie nadał sygnatury numerycznej, lecz pozostawił w nazwie pliku nazwisko rozmówcy, zdecydowaliśmy się na modyfikację jego oznaczenia i przypisanie nazwy pliku w postaci: D_00. Ponadto wywiady oznaczone pierwotnie sygnaturami rozpoczynającymi się od „Ł…” zmieniliśmy na „LL”, zarówno jeśli chodzi o ich sygnaturę, jak i oznaczenie pojawiające się w pliku z transkrypcją. Uporządkowano sposób zapisu nazw plików, w niektórych plikach zmieniając zapis np. X – 01 na X_01. Co do samej treści wywiadów, we wszystkich przypadkach zachowano formatowanie źródłowe, włączając w to kolorowe oznaczenia (czerwona czcionka, żółty kolor wyróżnienia tekstu) w niektórych wywiadach.