Na zbiór składa się 59 wywiadów zrealizowanych w ramach badania pn. „Żydzi, ich życie i Zagłada w pamięci mieszkańców regionu podkarpackiego”, kierowanego przez dr hab. Krzysztofa Malickiego w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wywiady realizowano w okresie wrzesień-grudzień 2012 r. na Podkarpaciu.
Udostępniony zbiór zawiera nagrania wywiadów (prawie 59 godzin), ich transkrypcje (777 stron) oraz karty wywiadu, w których badacze terenowi odnotowywali dane rozmówców, miejsce, kontakt do badanych oraz datę przeprowadzenia wywiadu, a także uwagi w postaci opisu sytuacji wywiadu, zachowań badanego itp.
Wszystkie udostępniane w repozytorium nagrania i transkrypcje zostały zanonimizowane, tj. usunięto z nich dane rozmówców, niekiedy również inne nazwy własne, mogące mieć wpływ na identyfikację badanych. Niektórych wywiadów wchodzących w skład kolekcji nie udostępniono (l.p. z tabeli: 28-30, 46, 56), co spowodowane jest decyzją kierownika badania, bądź osób opracowujących kolekcję w ADJ, i wynika z niemożności zapewnienia rozmówcom odpowiedniego stopnia anonimowości. Pliki składające się na zbiór mają nazwy rozpoczynające się od „PZ…”, co wynika z przyjęcia skrótowej nazwy kolekcji w postaci „Pamięć o Zagładzie”.
Tematycznie wywiady zorganizowane są według następujących zagadnień: wspomnienia dotyczące Żydów przed II wojną światową (kontakty sąsiedzkie, relacje i stosunek Polaków do Żydów) i w jej trakcie, reakcje na prześladowania Żydów w trakcie wojny, powojenne losy Żydów i ich mienia, relacje z Żydami po wojnie, stosunek Polaków do współczesnej edukacji młodzieży o tradycjach i kulturze Żydów, Holokauście, współczesny antysemityzm, miejsca pamięci związane z Żydami i ich Zagładą.