Na zbiór składa się 59 wywiadów pogłębionych, zrealizowanych od maja 2004 do lutego 2005 roku w ramach projektu badawczego pod roboczym tytułem „Kobiety u władzy”, kierowanego przez Irenę Pańków. W badaniu uczestniczyły posłanki na Sejm RP IV kadencji.
Zrekonstruowany na podstawie analizy treści wywiadów scenariusz wywiadu zorganizowany został w 4 główne bloki pytań, w ramach których poruszano następujące wątki tematyczne:
I. Autoprezentacja: środowisko rodzinne w okresie dzieciństwa i młodości, wpływ grup rówieśniczych, przynależność do organizacji młodzieżowych, zaangażowanie rodziny w politykę i sprawy publiczne, zaangażowanie posłanki w działalność polityczną, przynależność do organizacji, powody zainteresowania polityką, autorytety polityczne, sytuacja rodzinna i punkty zwrotne w karierze politycznej, tożsamość polityczna, kobiece „ja” polityczne.
II. Sejm – działania, doświadczenia, motywacje: cechy pomocne przy pełnieniu roli posła, główne działania pracy poselskiej, kryzysy i stres wynikający z pracy, ocena własnej pozycji w Sejmie, klubie parlamentarnym, najważniejsze osiągnięcia, styl uprawiania polityki.
III. Zaplecze polityczne: elektorat, charakterystyka partii, praca w terenie, relacje z wyborcami i terenem.
IV. W stronę „kwestii kobiecej”: sytuacja kobiet w Polsce, reprezentowanie kobiet, program wyborczy a „kwestia kobiet”, zaangażowanie kobiet w życie publiczne, kobiety w polskim parlamencie, pojęcie równouprawnienia, parytet płci a polityka.